Pastato automatikos sistemos

Pastato automatikos sistemos– tai elektroninių valdiklių tinklas kuris  kontroliuoja mechanines, šildymo, vėdinimo, elektros ir apšvietimo sistemas pastate.

Automatikos sistema palaiko reikiamą temperatūrinį režimą pastate, pagal poreikį įjungia ar išjungia apšvietimą ir nuolat stebi bendrą sistemos veiklą bei gedimus. Tokia įdiegta sistema sumažina pastato priežiūros kaštus ir energijos sunaudojimą.

Automatikos sistema yra sudaryta iš tinklo, jungiančio valdiklius, įvesties (išvesties) įrenginius ir vartotojo sąsajas. Specializuoti valdikliai bendrauja tarpusavyje bendro standarto protokolais. Naujesni automatikos sprendimai naudoja bevielius tinklus ir tai dar labiau išplečia sistemos galimybes panaudoti skirtingų gamintojų įrangą.

Automatikos  sistemoje galima nustatyti įvairius laiko režimus. Atsižvelgdama į laiko režimą sistema automatiškai parenka tinkamiausią mikroklimatą bei apšvietimą, kuris individualiai gali būti nustatomas skirtingoms pastato zonoms.

Apšvietimas gali būti įjungtas/išjungtas, pritemdytas  pagal darbo režimą, daviklio signalą arba pagal laiko skaitiklį. Temperatūros davikliai kambariuose siunčia informaciją apie temperatūra, sistema nustato reikiamą šildymo ar šaldymo temperatūrinį režimą ir taip padeda taupyti energiją. Visi pakeitimai atliekami automatiškai.

Automatikos  sistemose numatyta ir aliarmų galimybė – pranešimai siunčiami į kompiuterį, mobilųjį telefoną arba gali būti garsiniai. Pagrindinės aliarmų grupės:

  • Temperatūros aliarmai: patalpos, paduodamo oro, šalto vandens, šaldytuvų ir t. t.
  • Pranešimai apie užsiteršusius filtrus
  • Mechaninio gedimo aliarmai
  • CO ir CO2 aliarmas: aliarmas įsijungia, viršijus leistiną koncentraciją.
  • Davikliai, skirti aušinimo sistemos nuotėkiams rasti.

Prie automatikos sistemų gali būti jungiama ir apsauginė arba priešgaisrinė signalizacija.

Patalpų automatizacijos sistema taip pat sujungia keletą pastato sistemų į vieną visumą ir leidžia sistemas valdyti centralizuotai.